×
  /   Makadamia

Włoski akcent we współczesnej modzie damskiej - poznaj najważniejsze zasady italian chic

 (616)    (0)    0

Mediolan to jedno z trzech (wg niektórych źródeł czterech) stolic mody. Początkowo mówiło się głównie o wpływie mediolańskim, paryskim oraz londyńskim na modę. Od jakiegoś czasu dołączył również styl również styl nowojorski. W ten temat można iść dalej; wielu dziennikarzy ze świata mody doszukuje się wciąż nowych miejsc stanowiących kolebkę inspiracji. Nie ma jednak wątpliwości, że to właśnie Europa jest kolebką świata mody a Włochy mają w tym swój spory udział.

Spis treści:

Historia powstania włoskiej mody i początki italian chic
Italian chic, czyli kwintesencja kobiecości w modzie włoskiej
Nazwiska włoskich projektantów mody i twórców italian chic
Współczesna moda włoska a zasady italian chic

Historia powstania włoskiej mody i początki italian chic

Historia mody włoskiej zaczyna się później od tej, która źródło zaczerpnęła z szykownej Francji. Początkowo wszystko, co włoskie, kojarzyło się z kiczem a wszystko, co francuskie, z klasą, nonszalancją i dobrym gustem. Jednak Włosi nie przejmowali się tymi schematami i "robili swoje". Ich korzenie prowadziły do tkactwa, szewstwa oraz produkcji galanterii skórzanej, czyli wszystkiego, czego świat mody potrzebował najbardziej.

Przez długi czas nawet najwybitniejsi włoscy rzemieślnicy nie mogli zaprezentować swoich wytworów globalnie. Do momentu, aż ich talentem zainteresowali się Amerykanie. Materiały, design oraz dbałość o detale sprawiły, że obcokrajowcy zobaczyli we włoskim stylu potencjał na biznes. I tak wszystko się zaczęło.

Początkowo zapowiadało się na to, że to Florencja będzie kolejną, po Paryżu, stolicą mody. Tamtejszy italian chic był bardzo szykowny, luksusowy, skierowany do najzamożniejszych klientów. Jednak z czasem, gdy branża mody się uprzemysłowiła, pojawił się popyt na włoską modę prêt-à-porter, nie tylko haute couture. Wówczas okazało się, że to Mediolan jest lepszym miejscem na rozwój mody prêt-à-porter. Tam też w 1958 roku odbył się pierwszy włoski Fashion Week.

Italian chic, czyli kwintesencja kobiecości w modzie włoskiej

Początki światowej sławy mody we włoskim stylu, można opisać dwoma nazwiskami: Armani i Versace. Wówczas też moda włoska nabierała nowego, określonego dla siebie szyku. Stanowiła połączenie między produktem dla wielu odbiorców a wysokiej jakości wykonaniem oraz nonszalancją. Poza wytworną odzieżą, moda włoska słynęła przede wszystkim z luksusowych dodatków, jak skórzane torby, okulary przeciwsłoneczne, paski, portfele czy wysokiej jakości stylowe obuwie. Tak też jest do tej pory.

Włosi, dzięki uzyskanemu rozgłosowi, mogli wykorzystać swoją pasję do zarabiania ogromnych pieniędzy. To z kolei sprawiło, że zaczęli oni pragnąć coraz więcej od świata, który otworzył przed nimi wrota sławy. Pokochali zachwyty z zagranicy i poczuli, że zdecydowanie na nie zasługują. Wówczas zaczęli się wyjątkowo przywiązywać do włoskich zasad dobrego stylu.

Pojęcie “italian chic” w skrócie opisywało “pełnię kobiecości” i nawiązywało do zasad, które wydobywały wszelkie kobiece atuty. Idealnym wzorem włoskiej kobiety, który daje ewidentne kryteria, czym italian chic w istocie był, będzie nazwisko: Sophia Loren. Ta piękna kobieta, ikona popkultury i modelka, stanowiła ucieleśnienie wszystkiego, co Włosi uważali w kobietach za wyjątkowe i godne eksponowania.

Nazwiska włoskich projektantów mody i twórców italian chic

Z biegiem lat, podejście do biznesu w świecie mody, zmieniało się. Utalentowani dziadkowie i babki dorabiali się fortuny na ciężkiej pracy, przez co ich wnuczkowie mogli już wychować się w bogactwie i sławie. Jednak w ich przypadku talent nie zawsze szedł w parze z “dobrym urodzeniem”. Rodzinne niesnaski w świecie mody świetnie prezentowane są w filmie Ridley'a Scott'a - "House of Gucci".

Przedstawiona tam historia włoskiej rodziny jednego z większych domów mody, doskonale odwzorowuje nastroje, jakie miały miejsce w tej branży na przestrzeni lat: 1978-1997. Wówczas to właśnie wnuczkowie znanych projektantów “przejmowali pałeczkę”, by w końcu zatrudnić pracowników z zewnątrz.

Obecnie bycie projektantem takich włoskich domów mody, jak: Prada, Gucci, Fendi, Emilio Pucci, Missoni, Valentino, Armani, Roberto Cavalli, Versace, Dolce&Gabbana, to istotny zapis w CV i przepustka do stworzenia własnej marki odzieżowej w przyszłości. Jednak bycie częścią włoskiej mody, to konieczność sprostania bardzo wielu wymaganiom.

Współczesna moda włoska a zasady italian chic

Jak nietrudno się domyślić, moda włoska zmieniła się od czasów Sophii Loren, co doskonale widać na wybiegach. Świat mody zawsze odpowiada na potrzeby popkultury oraz zmiany polityczno-społeczne. W dalszym ciągu moda włoska zawiera jednak pewne elementy starego i dobrze znanego italian chic.

Każda stolica mody charakteryzuje się typowymi dla niej motywami. Są one widoczne u różnych projektantów w mniejszym lub większym stopniu. Włoska moda to bogactwo zdobień, wysokiej jakości efektowne materiały i szycie “blisko ciała”. Zarówno męskie garnitury, jak i kobiece kreacje, podkreślają atuty sylwetki.

Fasony oversize, przemycone przez japońskich projektantów, we włoskiej modzie pojawiają się rzadko. Chyba, że w postaci płaszcza, będącego ledwo widoczną warstwą dla tego, co dzieje się pod spodem. Włochy to kolor, błysk i wielkie przedstawienie. Nawet minimalizm w wydaniu włoskim może zrobić niemałe zamieszanie. 

Stopka autorska: Artykuł powstał przy współpracy z Makadamia, polskim producentem odzieży damskiej.

Twój komentarz został wysłany pomyślnie. Dzięki za komentarz!
Zostaw komentarz
Captcha
Komentarze Facebook

Rejestracja

Zarejestruj nowe konto

Masz już konto?
Zaloguj się lub Zresetuj hasło